UAB DREANA

Didžiausiais alyvuogių aliejaus gamintojas pasaulyje yra Ispanija

NAUJIENOS

Vynmedžių augintojai jau neatmenamais laikais pastebėjo, kad tos pačios auginimo sąlygos idealiai tinka tiek vynmedžių, tiek alyvmedžių auginimui.

Didžiausiais alyvuogių aliejaus gamintojas pasaulyje yra Ispanija – 10 procentų kultivuojamos žemės čia yra užsodinta būtent šia kultūra. Italija, Graikija bei Prancūzija taip pat yra stambūs žaidėjai šio aliejaus gamyboje. Kuo archaiškesniu būdu yra išgaunamas alyvuogių aliejus, tuo jis būna brangesnis. Kita vertus, šiuolaikiniuose fabrikuose alyvuogių aliejus yra išspaudžiamas iš alyvuogių masės greičiau, tačiau tuo pačiu jis praranda dalį charakterio.

Skirtingose šalyse gaminamas aliejus pasižymi skirtingais skoniais. Kaip taisyklė, ispaniškas alyvuogių aliejus būna žalsvai geltonas ir pasižymi stipriu, net pipiriniu skoniu.

Itališki alyvuogių aliejai yra geltonesni, o jų skonis turi riešuto atspalvį. Prancūziški aliejai, dažniausiai gaminami Provanse, yra švelnaus vaisių aromato, o graikiški – žali ir sunkaus skonio.

Alyvuogės turi didelį kiekį riebalų rūgščių, iš kurių net 75 proc. yra gerosios mononesočiosios riebalų rūgštys. Šios riebalų rūgštys teikia stabilumo organizmo ląstelių membranai. Kartu su vitaminu E, o jo alyvuogėse taip pat gausu, jos saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų. Tad vitaminas E padeda odai ilgiau išlikti jaunai.

Apie 60 proc. viso pasaulio alyvuogių aliejaus pagaminama Italijoje ir Ispanijoje. Teigiama, kad pasaulyje yra 800 alyvuogių rūšių, iš jų apie 500 auga Italijoje. Tad nuo seno gurmanai labiausiai vertina ir kokybiškiausiu vadina itališką alyvuogių aliejų. Aukščiausios kokybės ypač grynas pirmojo spaudimo itališkas alyvuogių aliejus – brangiausias, jo litras aukcionuose gali kainuoti 400 litų. Tokį perka pasaulio turtuoliai ir išrankiausi gurmanai. Alyvuogių aliejaus kokybę lemia ir alyvuogių rinkimo būdas. Geriausiam aliejui jos turi būti renkamos rankomis.