UAB DREANA

Kuo alyvuogės – tokios ypatingos?

NAUJIENOS

Prieš pirkdami alyvuoges, pasižiūrėkite etiketėje informaciją apie uogos skersmenį. Duomenys gali būti tokie: 70/90; 140/160; 300/220.

Šie skaičiai rodo vaisių skaičių kilogramui sauso svorio. Kuo didesnis skaičius, reiškiantis skersmenį, tuo smulkesnės alyvuogės.
Prancūzų mokslininkai įrodė, kad nuolat valgant alyvuogių 84 proc. sumažėja širdies priepuolių, infarktų ir insultų rizika.
Alyvuogėse itin gausu įvairių biologiškai aktyvių medžiagų. Vitaminas E apsaugo ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Alyvuogėse taip pat yra vitamino P.
Šiuo metu pasaulyje auginama apie 40 skirtingų alyvuogių rūšių, tačiau žmonės geriausiai alyvuoges atpažįsta pagal spalvą – žalias arba juodas.

Žaliosios alyvuogės nėra visiškai prinokusios ir paprastai yra skinamos rankomis. Kadangi šios alyvuogės yra aštresnio skonio, jos dažnai yra gaminamos su įdaru.

Tamsios alyvuogės yra prinokusios natūraliai. Šios alyvuogės yra brandinamos statinėse su sūrimu, todėl pasikeičia jų natūrali spalva ir skonis – jos tampa juodos, sultingos ir pasižymi švelnesniu skoniu. Tamsiose alyvuogėse yra daug flavonoidų, kurie nulemia vaisių spalvą.

Alyvuogių dedama į salotas, mišraines, jomis puošiami įvairūs užkandžiai, miniatiūriniai sumuštinukai su įvairiausiais sūriais ir užtepėlėmis.

Juodosios alyvuogės labiau tinka prie mėsos, žaliosios – prie šaltų žuvų patiekalų. Žinoma, tiek vienos, tiek kitos yra puikus pasirinkimas.
Alyvuogess taip pat tinka vartoti kaip garnyrą . Mėsos ir žuvies, daržovių patiekalams, troškiniams ir sriuboms jos suteikia pikantiško skonio.

Labai populiarūs kokteiliai su alyvuogėmis.